Białaczka – objawy
Białaczka – choroba krwi o charakterze nowotworowym. Stan chorobowy charakteryzuje się niekontrolowanym mnożeniem się we krwi obwodowej lub szpiku kostnym złośliwych komórek nowotworowych. Białaczki dzielą się na ostre i przewlekłe. Białaczka ostra, objawia się nagle, komórki rakowe mnożą się w szpiku kostnym, hamując produkcję zdrowych krwinek. W przypadku białaczki przewlekłej, wraz z rozwojem choroby następuje wzrost białych ciałek krwi i spadek pozostałych .Białaczki objawiają się brakiem odporności organizmu, anemią, osłabieniem, ciągłym zmęczeniem oraz przyspieszona akcją serca. W przypadku osób starszych cierpiących na chorobę wieńcową, może dojść do zawału mięśnia sercowego. Bardzo ważny w leczeniu nowotworów jest odpowiedni styl życia.
Zioła na białaczkę
Mieszanka ziołowa – 50 g pokrzywy zwyczajnej, 50 g mniszka lekarskiego, 30 g kory wierzby, 30 g perzu, 30 g tymianku. 3 kopiaste łyżki stołowe zalać 4 szklankami wody. Gotować na małym ogniu 30 minut w taki sposób, aby zioła zagotowały się dopiero po 25 minutach. Potem odwar należy odstawić pod przykryciem na 30 minut. Pić 3 razy dziennie, 30 minut przed posiłkiem. Przed wypiciem lekko podgrzać. Nie należy wypijać odwaru z dnia poprzedniego.
Soki na białaczkę
Bardzo korzystne działanie w przypadku białaczki ma sok z czerwonych buraków: 1 litr przegotowanej wody, 1 kg buraczków czerwonych, 1 duża marchew, 1 jabłko 1 łyżka stołowa soli, 2 łyżki miodu. Buraczki, marchewkę i jabłko obieramy, kroimy w plastry i wkładamy wszystko do dużego słoika (3-4 l). Potem dodajemy sól i miód. Całość zalewamy wodą i delikatnie mieszamy. Słoik nakrywamy czystą gazą. Odstawiamy na 5-6 dni. Jeżeli sok będzie miał kwaskowy smak to możemy go przecedzić i odstawić do lodówki. Należy pić po pół szklanki rano i wieczorem przed snem. Rano należy pić na czczo 30 minut przed posiłkiem. Wieczorem pić przed snem, 2 godziny po posiłku. Nie zaleca się robienia większej ilości soku, ponieważ będzie on nieświeży i straci swe właściwości. Sok należy trzymać w lodówce, przed wypiciem delikatnie podgrzać.
Syrop z czerwonych buraków: 1 kg buraczków obrać, pokroić w plastry i włożyć do słoika. Posypać 5 łyżkami stołowymi cukru i nakryć czystą gazą. Tak przygotowany syrop należy pić po 1/4 szklanki na czczo, 30 minut przed posiłkiem oraz na noc 2 godziny po kolacji. W poważnych stanach białaczki można pić 3 razy dziennie.
Sok z pokrzywy: 1 kg świeżej pokrzywy przepuścić przez sokowirówkę, zlać do ciemnej butelki i dodać małą łyżeczkę spirytusu. Przechowywać w lodówce maksymalnie do 5 dni. Należy pić 2 razy dziennie: rano na czczo, 30 minut przed posiłkiem i wieczorem 2 godziny po ostatnim posiłku. Po dwóch tygodniach stosowania kurację przerwać na 7 dni. Po 7 dniach kurację powtórzyć przez kolejne 2 tygodnie. Po 3 serii dwutygodniowej należy zrobić 14 dni przerwy. Pokrzywa posiada właściwości krwiotwórcze oraz przeciwnowotworowe.
Dieta w okresie białaczki
Podczas białaczki należy zjadać jak największe ilości warzyw i owoców: marchewka, jabłka, pietruszka, buraczki czerwone i ogórków. Dieta powinna być lekko strawna z ograniczeniem spożywania tłuszczów zwierzęcych.
Zapraszam do przeczytania:
Życzę dużo zdrowia – Adrian!
Źródło: Nina Grella ,,Leczenie naturalne”
Jeżeli podoba Ci się wpis, podziel się nim ze znajomymi: