Nadciśnienie tętnicze

przez / niedziela, 07 kwietnia 2013 / Kategoria: Choroby układu krążenia

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

   Nadciśnienie tętnicze – choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem krwi – skurczowym (górnym) i rozkurczowym (dolnym). Prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka waha się w granicach 120/ 80 a 135/85 mmHg. Za górne granice uważa się ciśnienie 140/90 mmHg. Przyczyn nadciśnienia jest wiele. Mogą nimi być czynniki genetyczne, choroba nerek lub choroba mózgu. Nadciśnienie tętnicze może też być spowodowane otyłością. Ta z kolei prowadzi do wysokiego poziomu cholesterolu, miażdżycy, a w konsekwencji do nadciśnienia. Jest to groźna choroba, ponieważ może doprowadzić do wylewu krwi do mózgu lub zawału. To w konsekwencji może skończyć się paraliżem ciała lub śmiercią. 

 Zioła na nadciśnienie tętnicze

  Leczenie ziołowe jest leczeniem doraźnym. Aby skutecznie leczyć nadciśnienie tętnicze, to należy najpierw ustalić jego przyczynę, jeżeli tak się nie stanie, to objawy będą powracać. Leczenie ziołowe ma na celu wzmocnienie układu krążenia oraz ustabilizowanie ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze – można stosować mieszankę ziołową z następujących ziół: 50 g skrzypu polnego, 50 g kwiatu bzu czarnego, 50 g owocu głogu, 50 g korzenia kozłka lekarskiego oraz 50 g ziela jemioły. Zioła należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 1 godzinę. Należy pić rano i wieczorem, podgrzane i małymi łykami.

Mieszanka ziołowa: 50 g korzenia kozłka lekarskiego, 50 g krwawnika pospolitego, 50 g żeń-szenia, 50 g kwiatu głogu. Zioła należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 30 minut. Pić rano i wieczorem ciepłe i małymi łykami.

Nadciśnienie tętnicze – dieta

  Należy pamiętać, że kuracje ziołowe mogą tylko wspomagać leczenie nadciśnienia. Przede wszystkim należy zbadać przyczyny nadciśnienia. Kluczową rolę w leczeniu nadciśnienia odgrywa prawidłowa dieta. Przede wszystkim należy ograniczać spożywanie soli , gdyż na ogół produkty, które kupujemy zawierają same w sobie duże ilości soli. Należy również ograniczać spożywanie potraw tłustych, zwłaszcza tych, które zawierają tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Mięso najlepiej smażyć na patelni teflonowej bez tłuszczu, bądź stosować jego minimalną ilość. Do diety należy włączyć jak najwięcej owoców: jabłka, banany, grejpfruty – owoce te zawierają związki, które korzystnie wpływają na układ krążenia. Przy nadciśnieniu zaleca się systematyczny ruch – najlepiej energiczne spacery. Jeżeli chcecie Państwo całkowicie zlikwidować nadciśnienie to musicie zadbać o dietę i systematyczny ruch, w przeciwnym razie będziecie usuwać tylko objawy, a nie przyczynę dolegliwości.

  Nadciśnienie tętnicze jest chorobą niebezpieczną, dlatego też należy przede wszystkim przestrzegać dwóch podstawowych zasad: codziennie należy kontrolować ciśnienie krwi oraz systematycznie przyjmować zioła lub leki. Jednak kurację ziołową najlepiej skonsultować z lekarzem w przypadku zażywania leków.

Zapraszam do przeczytania:

Choroby układu krążenia – niskie ciśnienie tętnicze

Choroby układu krążenia – nerwica serca

Choroby układu krążenia – miażdżyca tętnic


Pozdrawiam serdecznie – Adrian!

 

Jeżeli podoba Ci się wpis, podziel się nim ze znajomymi:

Dodaj komentarz

Czemu służy to pytanie?

Góra