Kategorie
- Choroba nowotworowa
- Choroby krwi
- Choroby oczu
- Choroby skóry
- Choroby układu krążenia
- Dieta
- Dolegliwości kobiece
- Dolegliwości układu moczowego
- Dolegliwości układu nerwowego
- Dolegliwości układu oddechowego
- Dolegliwości układu pokarmowego
- Macierzyństwo
- Odchudzanie
- Pielęgnacja urody
- Psychika
- Układ kostny
- Zdrowe ciało
Nadciśnienie tętnicze
Przyczyny nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze – choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem krwi – skurczowym (górnym) i rozkurczowym (dolnym). Prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka waha się w granicach 120/ 80 a 135/85 mmHg. Za górne granice uważa się ciśnienie 140/90 mmHg. Przyczyn nadciśnienia jest wiele. Mogą nimi być czynniki genetyczne, choroba nerek lub choroba mózgu. Nadciśnienie tętnicze może też być spowodowane otyłością. Ta z kolei prowadzi do wysokiego poziomu cholesterolu, miażdżycy, a w konsekwencji do nadciśnienia. Jest to groźna choroba, ponieważ może doprowadzić do wylewu krwi do mózgu lub zawału. To w konsekwencji może skończyć się paraliżem ciała lub śmiercią.
Zioła na nadciśnienie tętnicze
Leczenie ziołowe jest leczeniem doraźnym. Aby skutecznie leczyć nadciśnienie tętnicze, to należy najpierw ustalić jego przyczynę, jeżeli tak się nie stanie, to objawy będą powracać. Leczenie ziołowe ma na celu wzmocnienie układu krążenia oraz ustabilizowanie ciśnienia krwi.
Nadciśnienie tętnicze – można stosować mieszankę ziołową z następujących ziół: 50 g skrzypu polnego, 50 g kwiatu bzu czarnego, 50 g owocu głogu, 50 g korzenia kozłka lekarskiego oraz 50 g ziela jemioły. Zioła należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 1 godzinę. Należy pić rano i wieczorem, podgrzane i małymi łykami.
Mieszanka ziołowa: 50 g korzenia kozłka lekarskiego, 50 g krwawnika pospolitego, 50 g żeń-szenia, 50 g kwiatu głogu. Zioła należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 30 minut. Pić rano i wieczorem ciepłe i małymi łykami.
Nadciśnienie tętnicze – dieta
Należy pamiętać, że kuracje ziołowe mogą tylko wspomagać leczenie nadciśnienia. Przede wszystkim należy zbadać przyczyny nadciśnienia. Kluczową rolę w leczeniu nadciśnienia odgrywa prawidłowa dieta. Przede wszystkim należy ograniczać spożywanie soli , gdyż na ogół produkty, które kupujemy zawierają same w sobie duże ilości soli. Należy również ograniczać spożywanie potraw tłustych, zwłaszcza tych, które zawierają tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Mięso najlepiej smażyć na patelni teflonowej bez tłuszczu, bądź stosować jego minimalną ilość. Do diety należy włączyć jak najwięcej owoców: jabłka, banany, grejpfruty – owoce te zawierają związki, które korzystnie wpływają na układ krążenia. Przy nadciśnieniu zaleca się systematyczny ruch – najlepiej energiczne spacery. Jeżeli chcecie Państwo całkowicie zlikwidować nadciśnienie to musicie zadbać o dietę i systematyczny ruch, w przeciwnym razie będziecie usuwać tylko objawy, a nie przyczynę dolegliwości.
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą niebezpieczną, dlatego też należy przede wszystkim przestrzegać dwóch podstawowych zasad: codziennie należy kontrolować ciśnienie krwi oraz systematycznie przyjmować zioła lub leki. Jednak kurację ziołową najlepiej skonsultować z lekarzem w przypadku zażywania leków.
Zapraszam do przeczytania:
Choroby układu krążenia – niskie ciśnienie tętnicze
Choroby układu krążenia – nerwica serca
Choroby układu krążenia – miażdżyca tętnic
Pozdrawiam serdecznie – Adrian!
Jeżeli podoba Ci się wpis, podziel się nim ze znajomymi:
Kategorie
- Choroba nowotworowa
- Choroby krwi
- Choroby oczu
- Choroby skóry
- Choroby układu krążenia
- Dieta
- Dolegliwości kobiece
- Dolegliwości układu moczowego
- Dolegliwości układu nerwowego
- Dolegliwości układu oddechowego
- Dolegliwości układu pokarmowego
- Macierzyństwo
- Odchudzanie
- Pielęgnacja urody
- Psychika
- Układ kostny
- Zdrowe ciało
Zioła
BABKA LANCETOWATA
BAZYLIA POSPOLITA
BRZOZA
BYLICA ESTRAGON
BYLICA PIOŁUN
CHABER BŁAWATEK
CHRZAN POSPOLITY
DZIEWANNA WIELOKWIATOWA
DZIKI BEZ
DZIURAWIEC ZWYCZAJNY
FIOŁEK
GŁÓG
GORCZYCA BIAŁA
JAŁOWIEC POSPOLITY
JARZĘBINA POSPOLITA
KMINEK ZWYCZAJNY
KOLENDRA SIEWNA
KOPER WŁOSKI
KOZIERADKA POSPOLITA
KRWAWNIK POSPOLITY
LAWENDA
LEN ZWYCZAJNY
LIPA
LUBCZYK OGRODOWY
LUCERNA SIEWNA
ŁOPIAN POSPOLITY
MAJERAN OGRODOWY
MALINA
MELISA LEKARSKA
MIĘTA PIEPRZOWA
MNISZEK LEKARSKI
NAGIETEK LEKARSKI
ORZECH WŁOSKI
OSTROPEST PLAMISTY
PERZ
PODBIAŁ POSPOLITY
POKRZYWA ZWYCZAJNA
POZIOMKA POSPOLITA
RUMIANEK POSPOLITY
SKRZYP POLNY
SZAŁWIA LEKARSKA
TYMIANEK WŁAŚCIWY
WIERZBA BIAŁA