Nadkwaśność, zgaga

przez / niedziela, 24 marca 2013 / Kategoria: Dolegliwości układu pokarmowego

Nadkwasota-objawy

  Nadkwaśność(nadkwasota) – zaburzenie pracy żołądka wywołane zbyt wysokim poziomem kwasu solnego w soku żołądkowym. Objawia się bólami brzucha oraz zgagą. Nadkwaśność może też być objawem wielu chorób żołądka, takich jak choroby wrzodowej czy choroby dwunastnicy. Na ogół zbyt duże wydzielanie kwasu solnego w żołądku spowodowane jest spożywaniem dużych ilości kawy, ostrych przypraw oraz paleniem tytoniu. 

Sposoby na nadkwaśność

  W leczeniu nadkwaśności można stosować poniższe mieszanki ziołowe. Należy jednak pamiętać o tym, że przyczyn nadkwaśności jest wiele. W związku z tym, jeżeli objawy nie będą ustępowały, należy skonsultować się z lekarzem w celu zbadania przyczyn nadkwaśności.

Mieszanka ziołowa: 50 g krwawnika, 50 g perzu, 50 g melisy, 20 g kwiatów lipy. Łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 30 minut. Pić 3 razy dziennie, 30 minut przed posiłkiem. 

Można również przygotować: 50 g melisy, 50 g pokrzywy oraz 20 g kwiatu lipy. Łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzątku i pić 3 razy dziennie ciepłe, małymi łykami.

Dieta na nadkwaśność

 Częstą przyczyną nadkwaśności jest zbyt szybkie jedzenie pokarmów. Pokarmy powinny być przeżuwane powoli i jedzone małymi kęsami. Dieta powinna składać się z następujących produktów: zupy warzywne, wołowina, mięso drobiowe z kurczaków oraz ryb. Zarówno mięso jak i ryby powinny być gotowane, ewentualnie można piec na patelni teflonowej bądź w folii aluminiowej. Nie należy używać tłuszczów zwierzęcych do smażenia. Podczas leczenia nadkwaśności, pokarmy powinny być podawane w równych odstępach czasu. Obecne produkty spożywcze same w sobie zawierają dość duże ilości soli, w związku z tym nie wolno podawać jej osobom cierpiącym na nadkwaśność. Posiłki nie powinny też zawierać ostrych przypraw. Wskazane jest wypijanie z rana – na czczo – szklankę przegotowanej wody. Taka woda oczyszcza żołądek i jelita z toksyn.

Zapraszam do przeczytania:

Dolegliwości układu pokarmowego – biegunka 

Dolegliwości układu pokarmowego – nieżyt żołądka

Dolegliwości układu pokarmowego – zaparcia

Życzę dużo zdrowia – Adrian!

Źródłó: Nina Grella ,,Leczenie naturalne”

 

Jeżeli podoba Ci się ten wpis, podziel się nim ze znajomymi:

Dodaj komentarz

Czemu służy to pytanie?

Góra