Katar – objawy
Katar – nieżyt nosa spowodowany zapaleniem błony śluzowej nosa. Objawia się: kichaniem, drapaniem w nosie i w gardle, pieczeniem spojówek oraz wyciekiem płynnej wydzieliny z nosa. Najczęstszą przyczyną kataru jest infekcja. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – najczęściej przez kichanie. Ale istnieje też alergiczne podłoże kataru: uczulenie na pyłki (drzew, traw, kwiatów), uczulenie na pleśń lub sierść. Leczenie kataru jest zależne od podłoża. Katar o podłożu alergicznym jest leczony za pomocą preparatów antyalergicznych, zaś katar o podłożu infekcyjnym jest leczony doraźnie.
Sposoby na katar
Mówi się, że ,,nieleczony katar trwa siedem dni, leczony zaś trwa tydzień”. Jest to prawda, gdyż kataru nie można całkowicie wyleczyć lecz można złagodzić jego objawy, służą temu poniższe przepisy.
Kuracja ziołowa : 50 g tymianku pospolitego, 50 g kwiatu dzikiego bzu i 20 g rumianku. Łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 30 min. Pić 2 razy dziennie ciepłe i małymi łykami.
Płukanie nosa
Innym sposobem łagodzącym objawy zatkanego nosa są płukanki. W tym celu sporządzamy napar: do szklanki letniej wody dodajemy ok. 3 krople wody utlenionej. Wstrzykujemy delikatnie wodę do nosa i wciągamy ją. Płuczemy 3 razy na jednej sesji. W ciągu dnia można stosować kilka razy dziennie, aby udrożniać zatkany nos.
Inhalacje (parówki ) – 3 łyżki stołowe rumianku pospolitego zalewamy w misce 3 szklankami wrzącej wody. Pochylamy się nad miską i przykrywamy głowę ręcznikiem. Przez 5 minut wdychamy parę nosem i wydychamy ustami. Takie inhalacje można stosować max. 3 razy dziennie. Po kuracji należy 30 minut odczekać zanim wyjdziemy na chłodne powietrze.
Osoby cierpiące na katar powinny używać jednorazowych chusteczek do nosa, które po zużyciu powinny być wyrzucone do kosza. W okresie nasilenia zarażania katarem zalecane jest częste mycie rąk.
Zapraszam do przeczytania:
Dolegliwości układu oddechowego – angina
Dolegliwości układu oddechowego – grypa
Dolegliwości układu oddechowego – zapalenie oskrzeli
Życzę dużo zdrowia – Adrian!
Źródło:
Nina Grella ,,Leczenie naturalne”
Gillian Kerr Yvonne Bloofield ,,Nowe choroby stare lekarstwa”
Jeżeli podoba Ci się wpis, podziel się nim ze znajomymi: