Objawy chorych zatok
Zadaniem zatok przynosowych jest wspomaganie oddychania. Powietrze, którym oddychamy trafia przez nos do płuc i oskrzeli. Zanim jednak tak się stanie, musi ono zostać ogrzane do temperatury 34 st.C. Rolę tego ,,podgrzewacza powietrza”, pełnią zatoki przynosowe. Ponadto zatoki oczyszczają powietrze z pyłków i drobin kurzu. Oczyszczone powietrze trafia do gardła, oskrzeli i płuc, dzięki czemu nie podrażnia błony śluzowej dróg oddechowych. Nos i zatoki pełnią też ważną funkcję obronną organizmu. To właśnie tu bakterie i wirusy są zatrzymywane i wydzielane wraz ze śluzem. Zapalenie zatok przynosowych objawia się: ciągłym katarem z zielono-żółtą wydzieliną, tępym bólem głowy, obrzękiem powiek, wrażeniem ucisku i rozpierania. Mogą temu również towarzyszyć dreszcze oraz podwyższona temperatura.
Zapalenie zatok-przyczyny
Zapalenie zatok przynosowych może mieć kilka przyczyn. Najbardziej narażone na tę przypadłość są osoby z krzywą przegrodą nosową, z przerośniętymi migdałkami, polipami, a także alergicy i astmatycy. W przypadku osób cierpiących na astmę i alergię do zapalenia zatok najczęściej dochodzi w okresach kwitnięcia traw i roślin pyłkowych. Osoby takie powinny w tym okresie w miarę możliwości unikać przebywania w miejscach o dużym stężeniu pyłków, pić jak najwięcej wody w okresie letnim oraz zadbać o oczyszczanie filtrów w klimatyzatorach, w samochodzie, a także w odkurzaczu. Niestety w przypadku osób cierpiących z powodu krzywej przegrody nosowej, najlepszym rozwiązaniem jest operacja. Dzięki naprostowaniu przegrody, nos odzyska drożność i oddychanie staje się łatwiejsze.
W celu leczenia zapalenia zatok przynosowych stosuje się najczęściej różnego rodzaju inhalacje oraz doraźnie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Czasami w leczeniu infekcji zatok stosowane są też sterydy. Do inhalacji używa się soli morskiej, ziół lub olejku eterycznego.
Domowe sposoby na zapalenie zatok
Do miski z gorącą wodą – w zależności od tego, co wybierzemy – dodajemy: czubatą łyżkę stołową soli morskiej, kilka kropel olejku eterycznego – sosnowego, miętowego, szałwiowego lub tymiankowego. Głowę nakrywamy ręcznikiem i pochylamy się nad miską. Wdychamy parę nosem i wypuszczamy ustami przez ok. 5 minut. Jeżeli nos nie jest jeszcze przetkany to inhalację można powtórzyć. Maksymalnie tego typu inhalacje mogą być robione 3 razy dziennie. Należy pamiętać, aby po zakończeniu inhalacji odczekać kilka minut zanim będziemy mieć kontakt z chłodnym powietrzem – zwłaszcza w porze jesiennej i zimowej.
Oczyszczanie zatok
Osoby cierpiące z powodu zapalenia zatok powinny dbać o właściwe oczyszczanie nosa. Obie dziurki powinny być drożne. Zalegająca wydzielina w nosie jest siedliskiem drobnoustrojów i wirusów. Bardzo łatwo wtedy o infekcję oskrzeli i płuc. Dlatego tak ważne jest jak najczęstsze oczyszczanie nosa. Należy jednak robić to we właściwy sposób. Każda dziurka nosa powinna być wydmuchiwana pojedynczo, nigdy obie naraz. W przypadku jednoczesnego przedmuchiwania dziurek, część wydzieliny przedostaje się do górnych dróg oddechowych i łatwo wtedy o infekcję.
Zapraszam do przeczytania:
Dolegliwości układu oddechowego: angina, astma, grypa, katar,zapalenie oskrzeli
Życzę dużo zdrowia – Adrian!
Źródło: Nina Grella ,,Leczenie naturalne”
Jeżeli podoba Ci się wpis, podziel się nim ze znajomymi: