Kategorie
- Choroba nowotworowa
- Choroby krwi
- Choroby oczu
- Choroby skóry
- Choroby układu krążenia
- Dieta
- Dolegliwości kobiece
- Dolegliwości układu moczowego
- Dolegliwości układu nerwowego
- Dolegliwości układu oddechowego
- Dolegliwości układu pokarmowego
- Macierzyństwo
- Odchudzanie
- Pielęgnacja urody
- Psychika
- Układ kostny
- Zdrowe ciało
Zapalenie zatok przynosowych
Objawy chorych zatok
Zadaniem zatok przynosowych jest wspomaganie oddychania. Powietrze, którym oddychamy trafia przez nos do płuc i oskrzeli. Zanim jednak tak się stanie, musi ono zostać ogrzane do temperatury 34 st.C. Rolę tego ,,podgrzewacza powietrza”, pełnią zatoki przynosowe. Ponadto zatoki oczyszczają powietrze z pyłków i drobin kurzu. Oczyszczone powietrze trafia do gardła, oskrzeli i płuc, dzięki czemu nie podrażnia błony śluzowej dróg oddechowych. Nos i zatoki pełnią też ważną funkcję obronną organizmu. To właśnie tu bakterie i wirusy są zatrzymywane i wydzielane wraz ze śluzem. Zapalenie zatok przynosowych objawia się: ciągłym katarem z zielono-żółtą wydzieliną, tępym bólem głowy, obrzękiem powiek, wrażeniem ucisku i rozpierania. Mogą temu również towarzyszyć dreszcze oraz podwyższona temperatura.
Zapalenie zatok-przyczyny
Zapalenie zatok przynosowych może mieć kilka przyczyn. Najbardziej narażone na tę przypadłość są osoby z krzywą przegrodą nosową, z przerośniętymi migdałkami, polipami, a także alergicy i astmatycy. W przypadku osób cierpiących na astmę i alergię do zapalenia zatok najczęściej dochodzi w okresach kwitnięcia traw i roślin pyłkowych. Osoby takie powinny w tym okresie w miarę możliwości unikać przebywania w miejscach o dużym stężeniu pyłków, pić jak najwięcej wody w okresie letnim oraz zadbać o oczyszczanie filtrów w klimatyzatorach, w samochodzie, a także w odkurzaczu. Niestety w przypadku osób cierpiących z powodu krzywej przegrody nosowej, najlepszym rozwiązaniem jest operacja. Dzięki naprostowaniu przegrody, nos odzyska drożność i oddychanie staje się łatwiejsze.
W celu leczenia zapalenia zatok przynosowych stosuje się najczęściej różnego rodzaju inhalacje oraz doraźnie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Czasami w leczeniu infekcji zatok stosowane są też sterydy. Do inhalacji używa się soli morskiej, ziół lub olejku eterycznego.
Domowe sposoby na zapalenie zatok
Do miski z gorącą wodą – w zależności od tego, co wybierzemy – dodajemy: czubatą łyżkę stołową soli morskiej, kilka kropel olejku eterycznego – sosnowego, miętowego, szałwiowego lub tymiankowego. Głowę nakrywamy ręcznikiem i pochylamy się nad miską. Wdychamy parę nosem i wypuszczamy ustami przez ok. 5 minut. Jeżeli nos nie jest jeszcze przetkany to inhalację można powtórzyć. Maksymalnie tego typu inhalacje mogą być robione 3 razy dziennie. Należy pamiętać, aby po zakończeniu inhalacji odczekać kilka minut zanim będziemy mieć kontakt z chłodnym powietrzem – zwłaszcza w porze jesiennej i zimowej.
Oczyszczanie zatok
Osoby cierpiące z powodu zapalenia zatok powinny dbać o właściwe oczyszczanie nosa. Obie dziurki powinny być drożne. Zalegająca wydzielina w nosie jest siedliskiem drobnoustrojów i wirusów. Bardzo łatwo wtedy o infekcję oskrzeli i płuc. Dlatego tak ważne jest jak najczęstsze oczyszczanie nosa. Należy jednak robić to we właściwy sposób. Każda dziurka nosa powinna być wydmuchiwana pojedynczo, nigdy obie naraz. W przypadku jednoczesnego przedmuchiwania dziurek, część wydzieliny przedostaje się do górnych dróg oddechowych i łatwo wtedy o infekcję.
Zapraszam do przeczytania:
Dolegliwości układu oddechowego: angina, astma, grypa, katar,zapalenie oskrzeli
Życzę dużo zdrowia – Adrian!
Źródło: Nina Grella ,,Leczenie naturalne”
Jeżeli podoba Ci się wpis, podziel się nim ze znajomymi:
Kategorie
- Choroba nowotworowa
- Choroby krwi
- Choroby oczu
- Choroby skóry
- Choroby układu krążenia
- Dieta
- Dolegliwości kobiece
- Dolegliwości układu moczowego
- Dolegliwości układu nerwowego
- Dolegliwości układu oddechowego
- Dolegliwości układu pokarmowego
- Macierzyństwo
- Odchudzanie
- Pielęgnacja urody
- Psychika
- Układ kostny
- Zdrowe ciało
Zioła
BABKA LANCETOWATA
BAZYLIA POSPOLITA
BRZOZA
BYLICA ESTRAGON
BYLICA PIOŁUN
CHABER BŁAWATEK
CHRZAN POSPOLITY
DZIEWANNA WIELOKWIATOWA
DZIKI BEZ
DZIURAWIEC ZWYCZAJNY
FIOŁEK
GŁÓG
GORCZYCA BIAŁA
JAŁOWIEC POSPOLITY
JARZĘBINA POSPOLITA
KMINEK ZWYCZAJNY
KOLENDRA SIEWNA
KOPER WŁOSKI
KOZIERADKA POSPOLITA
KRWAWNIK POSPOLITY
LAWENDA
LEN ZWYCZAJNY
LIPA
LUBCZYK OGRODOWY
LUCERNA SIEWNA
ŁOPIAN POSPOLITY
MAJERAN OGRODOWY
MALINA
MELISA LEKARSKA
MIĘTA PIEPRZOWA
MNISZEK LEKARSKI
NAGIETEK LEKARSKI
ORZECH WŁOSKI
OSTROPEST PLAMISTY
PERZ
PODBIAŁ POSPOLITY
POKRZYWA ZWYCZAJNA
POZIOMKA POSPOLITA
RUMIANEK POSPOLITY
SKRZYP POLNY
SZAŁWIA LEKARSKA
TYMIANEK WŁAŚCIWY
WIERZBA BIAŁA