Menopauza

przez / wtorek, 04 czerwca 2013 / Kategoria: Dolegliwości kobiece

Menopauza – objawy

  Menopauza (przekwitanie) – trwałe zatrzymanie cyklu miesiączkowego. Najczęściej zachodzi u kobiet między 45 a 55 rokiem życia i trwa od 1 do 2 lat. Czasami menopauza może wystąpić przed 45 rokiem życia. W takim przypadku najczęściej jest to wynikiem innych chorób. Znaczący wpływ na przyspieszenie wieku menopauzy ma palenie tytoniu. Menopauza jest okresem, w którym kobieta odczuwa uderzenia gorąca, zmiany nastrojów, rozdrażnienie oraz bezsenność. W późniejszym okresie może pojawić się osteoporoza. Dlatego ważne jest również dbanie o stan układu kostnego – dieta bogata w wapń i fosfor. 

Zioła na menopauzę

 Kuracja ziołowa składa się z następujących ziół: 50 g żeń-szenia, 50 g skrzypu polnego, 50 g niepokalanek mnisi, 50 g  korzenia lukrecji. Łyżkę stołową ziół należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 30 minut.  W przypadku ostrych dolegliwości w okresie menopauzy zioła należy  pić 2 razy dziennie – rano i wieczorem. W przypadku słabszych dolegliwości zioła należy pić rano. Bardzo ważne jest picie ziół 30 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. 

Dieta w menopauzie

  Jak już wspomniałem, po okresie przekwitania bardzo ważne jest uzupełnianie wapnia i potasu w diecie codziennej. W tym celu należy spożywać takie produkty jak: kakao, pestki dyni, soja, otręby pszenne, migdały, orzechy pistacjowe, kasza gryczana, czekolada, banany, produkty mleczne, kalafior.

Podana kuracja ma na celu złagodzenie objawów menopauzy. Poprawia samopoczucie, wycisza, wzmacnia system immunologiczny organizmu kobiety, łagodzi objawy uderzenia gorąca oraz poprawia koncentrację.

Zapraszam do przeczytania:

Dolegliwości kobiece – zapalenie pochwy

Dolegliwości kobiece – guzki sutka

Pozdrawiam serdecznie – Adrian!

 

Jeżeli podoba Ci się wpis, podziel się nim ze znajomymi:

Dodaj komentarz

Czemu służy to pytanie?

Góra