Kategorie
- Choroba nowotworowa
- Choroby krwi
- Choroby oczu
- Choroby skóry
- Choroby układu krążenia
- Dieta
- Dolegliwości kobiece
- Dolegliwości układu moczowego
- Dolegliwości układu nerwowego
- Dolegliwości układu oddechowego
- Dolegliwości układu pokarmowego
- Macierzyństwo
- Odchudzanie
- Pielęgnacja urody
- Psychika
- Układ kostny
- Zdrowe ciało
Odchudzające śniadanie
Jedzenie śniadania 
Nie bez powodu śniadanie nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia. Jest to pierwsza dawka energii dostarczona do organizmu po nocnej przerwie. Śniadanie powinno zaspokajać ok. 30% dobowego zapotrzebowania na energię. W jego skład powinny wchodzić przede wszystkim węglowodany złożone oraz białko. Ich proporcje uzależnione są od rodzaju stosowanej diety. Częstym błędem z jakim się spotykam wśród osób, które próbują schudnąć, jest całkowita rezygnacja z porannego posiłku. W ten sposób obiad staje się śniadaniem – jako pierwszy posiłek po nocnej przerwie – kolacja staje się obiadem, a posiłek, który byłby odpowiednikiem kolacji, nie istnieje. W rezultacie brak śniadania skutkuje brakiem kolacji. Organizm staje się niedożywiony i zaczyna magazynować zapasy w postaci tkanki tłuszczowej – efekt obronny organizmu przed wygłodzeniem.
Śniadania na diecie
Jak już wspomniałem, dobrze przygotowane śniadanie powinno zawierać przede wszystkim węglowodany złożone oraz białko. Stopniowo uwalniane węglowodany dają długotrwałe poczucie sytości. W związku z tym, chęć sięgania po słodkie przekąski pojawia się coraz rzadziej. To właśnie cukry proste zawarte w słodyczach powodują szybkie uczucie głodu. Ponadto są one magazynowane przez organizm z postaci niechcianej tkanki tłuszczowej. Regularne spożywanie śniadania daje szybsze efekty w odchudzaniu, ponieważ organizm nie magazynuje zapasów energii w postaci tłuszczu. W związku z tym, odchudzanie staje się przyjemniejsze, gdyż widoczne efekty dają energię do działania.
Zdrowe śniadania-przepisy
1. Tosty pełnoziarniste z jajkiem sadzonym. Osobno przygotowujemy tosty. Jajka najlepiej usadzić na oliwie lub na margarynie roślinnej.
2. Pieczywo pełnoziarniste z jogurtem. Do jogurtu można dodać owoce w celu polepszenia smaku oraz wartości odżywczych.
3. Płatki owsiane z ciepłym mlekiem. Płatki najlepiej zalewać ciepłym mlekiem, gdyż zimne ochładza żołądek i szybciej poczujesz się głodny.
4. Omlet z warzywami. Przygotuj 2 jajka, mąkę, śmietanę, szczyptę soli i warzywo – możesz użyć ogórka, pomidora lub innego. Rozbij jajka w miseczce, wlej śmietanę, dodaj mąkę i mieszaj do uzyskania gęstej konsystencji. Patelnię posmaruj margaryną roślinną, rozgrzej, wlej przygotowaną masę i wkrój warzywo. Smaż kilka minut i gotowe! Zamiast warzyw możesz użyć płatków owsianych. 5. Placki z otrębów zbożowych.
5 łyżek otrębów owsianych , duże jajko, duża łyżka chudego twarogu. Całość wrzuć na rozgrzaną patelnię i smaż kilka minut.
6. Kanapki z jajami. 2 jajka, warzywa – pomidor, ogórek lub inne- szczypta soli, pieprz i pieczywo pełnoziarniste. Na rozgrzaną patelnię wrzuć jajka, smaż kilka minut do uzyskania odpowiedniej dla Ciebie konsystencji. Po usmażeniu ułóż na kromkach chleba wraz z pokrojonymi warzywami. Dodaj soli i pieprzu.
7. Kanapki z tuńczykiem. Na kromki pieczywa pełnoziarnistego połóż tuńczyka z puszki i plastry pomidora. Posyp drobno posiekaną cebulą i gotowe!
Dobre rady
Jeżeli nie jadasz śniadania to zacznij to robić. Wstań wcześniej, abyś spokojnie mógł przygotować zdrowe śniadanie. Pamiętaj, aby głównymi składnikami były węglowodany złożone i białko. Oczywiście nie powinno zabraknąć też tłuszczu, błonnika, warzyw lub owoców. Podczas odchudzania przerwa nocna między posiłkami powinna wynosić ok. 10 godzin. Kolacja powinna być zjedzona ok. 2-3 godzin przed pójściem spać, aby organizm miał czas na strawienie.
Zobacz też:
Życzę smacznego – Adrian!
Jeżeli podoba Ci się wpis, podziel się nim ze znajomymi:
Kategorie
- Choroba nowotworowa
- Choroby krwi
- Choroby oczu
- Choroby skóry
- Choroby układu krążenia
- Dieta
- Dolegliwości kobiece
- Dolegliwości układu moczowego
- Dolegliwości układu nerwowego
- Dolegliwości układu oddechowego
- Dolegliwości układu pokarmowego
- Macierzyństwo
- Odchudzanie
- Pielęgnacja urody
- Psychika
- Układ kostny
- Zdrowe ciało
Zioła
BABKA LANCETOWATA
BAZYLIA POSPOLITA
BRZOZA
BYLICA ESTRAGON
BYLICA PIOŁUN
CHABER BŁAWATEK
CHRZAN POSPOLITY
DZIEWANNA WIELOKWIATOWA
DZIKI BEZ
DZIURAWIEC ZWYCZAJNY
FIOŁEK
GŁÓG
GORCZYCA BIAŁA
JAŁOWIEC POSPOLITY
JARZĘBINA POSPOLITA
KMINEK ZWYCZAJNY
KOLENDRA SIEWNA
KOPER WŁOSKI
KOZIERADKA POSPOLITA
KRWAWNIK POSPOLITY
LAWENDA
LEN ZWYCZAJNY
LIPA
LUBCZYK OGRODOWY
LUCERNA SIEWNA
ŁOPIAN POSPOLITY
MAJERAN OGRODOWY
MALINA
MELISA LEKARSKA
MIĘTA PIEPRZOWA
MNISZEK LEKARSKI
NAGIETEK LEKARSKI
ORZECH WŁOSKI
OSTROPEST PLAMISTY
PERZ
PODBIAŁ POSPOLITY
POKRZYWA ZWYCZAJNA
POZIOMKA POSPOLITA
RUMIANEK POSPOLITY
SKRZYP POLNY
SZAŁWIA LEKARSKA
TYMIANEK WŁAŚCIWY
WIERZBA BIAŁA