Zły cholesterol
W obecnych czasach zbyt wysoki poziom złego cholesterolu LDL jest zjawiskiem powszechnym. Co gorsza, przypadłość ta występuje także u dzieci w wieku szkolnym. Zły cholesterol jest sprawcą wielu groźnych chorób. Do najczęstszych należą: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca tętnic, zawał mięśnia sercowego i udar mózgu. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich poziom złego cholesterolu jest zbyt wysoki. Górna graniczna wartość LDL wynosi 130 mg/dl. Po przekroczeniu tej granicy warto podjąć odpowiednie działania. Obecnie ludzie żyją w bardzo szybkim tempie i mają mało czasu na przyrządzanie zdrowych posiłków.
Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu ma swoje źródło w spożywanych pokarmach, które zawierają tłuszcze zwierzęce. Jak zatem zminimalizować negatywne skutki jedzenia i obniżyć poziom cholesterolu?
Dieta na cholesterol
Tak już na ogół jest, że najsmaczniejsze potrawy często bywają najbardziej szkodliwe. Osoby, które nie mają problemów z cholesterolem mogą spokojnie delektować się tym, co lubią ale w granicach rozsądku. Gorzej jest w przypadku osób z tendencją do wysokiego poziomu LDL. Ale dobra wiadomość dla nich jest taka, że zmiana sposobu przyrządzania potraw mięsnych może obniżyć poziom złego cholesterolu. Zamiast smażyć kotleta na tłuszczu zwierzęcym, można go usmażyć na patelni teflonowej z minimalną ilością tłuszczu. Oczywiście smak będzie trochę inny od tradycyjnie smażonych posiłków. Ta zasada dotyczy smażenia wszystkich produktów.
Zamiast napojów gazowanych warto pić sok z winogron. Sok ten obniża zawartość LDL we krwi. Ponadto, surówka z marchewki – zjadanie 2 marchewek dziennie już po 3 tygodniach może obniżyć poziom cholesterolu nawet o 10%. Chleb warto smarować margaryną zawierającą sterole roślinne – fitosterole. Już spożywanie 3 g dziennie wykazuje działanie lecznicze. To podstawowa zmiana sposobu przyrządzania posiłków, która znacząco obniży poziom złego cholesterolu.
Ruch to zdrowie
Szybkie tempo życia sprawia, że ludzie najczęściej do przemieszczania się używają samochodów lub innych środków transportu. W związku z tym, ograniczają wysiłek fizyczny do minimum. Nadmiar ruchu oraz jego brak jest szkodliwy dla zdrowia. Umiarkowany ruch pozytywnie wpływa na całe ciało. Systematyczne uprawianie sportu zwiększa wydzielanie serotoniny – hormonu szczęścia. Ponadto, zwiększone tętno podczas ćwiczeń sprawia, iż tętnice są przepłukiwane przez krew.
Oczywiście nie każdy ma możliwość uprawiania sportu. Dlatego zachęcam do korzystania z każdej okazji, aby się poruszać. Jeżeli czas i sytuacja na to pozwala, zamiast samochodu lepiej pojechać rowerem lub iść pieszo. Zamiast windy lepiej wejść po schodach. Idealnie na stan zdrowia wpływają energiczne spacery. Ruch dotlenia komórki organizmu, co zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory oraz choroby układu krążenia.
Bądź konsekwentny
Większość osób cierpiących na zbyt wysoki poziom złego cholesterolu, szuka skutecznych sposobów, aby zmienić ten stan rzeczy. Niestety w praktyce wygląda to tak, że te osoby nie wprowadzają w życie żadnych zmian w odżywianiu i w trybie życia. Są na to zbyt leniwe albo zbyt wygodne. Częste wytłumaczenia: ,,nie mam czasu na sport”, ,,musiałbym w końcu nic nie jeść”… A przecież – jak już wspomniałem – nie chodzi o głodzenie się lub o katowanie na siłowni. To zwyczajna zmiana niektórych nawyków żywieniowych i życiowych. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, to zacznij działać i obniż poziom złego cholesterolu, aby cieszyć się zdrowiem.
Życzę dużo zdrowia – Adrian!!!
Jeżeli podoba Ci się ten wpis, podziel się nim ze znajomymi: